The horse of Jenin
-
11 jan16:00TR25 Schouwburg, RotterdamGrote Zaal
Rang 1+ Standaard € 29,00 Rotterdampas € 24,00 Rang 1 Standaard € 25,00 Rotterdampas € 20,00 t/m 30 jaar € 12,50 Rang 2 Standaard € 21,00 Rotterdampas € 16,00 t/m 30 jaar € 12,50 Rang 3 Standaard € 17,00 Rotterdampas € 12,00 t/m 30 jaar € 12,50 Rang 4 Standaard € 13,50 Rotterdampas € 12,00 t/m 30 jaar € 12,50
OVER TROUPE COURAGE
Het spelerscollectief Troupe Courage staat internationaal bekend als vernieuwer van de Commedia dell’Arte. De troupe bestaat uit spelers en muzikanten uit onder meer Nederland, Palestina, de Verenigde Staten, Libanon en Spanje. Met hun unieke vorm van acteurstheater maken ze volkstheater van hoog niveau. Op een lege vloer, met alleen een koffer vol maskers en een tapijt, transformeren ze in archetypen die iedereen herkent. Ze openen complexe thema’s en delen verhalen over hoe mensen via glorieus falen, vindingrijkheid en in alle kwetsbaarheid proberen te leven en te overleven in de wereld van vandaag.
De troupe reist de wereld over, maakt voorstellingen en leidt acteurs op in dit pure acteurstheater. Sinds 2020 zijn ze ook weer actief in Nederland. Daar brengen ze de energie van het overleven naar het toneel. Met hun speels verzet willen ze adem creëren of simpelweg met zoveel mogelijk mensen uit alle lagen van de samenleving een potje spelen.
OVER ALAA SHEHADA
Alaa Shehada is een Palestijnse acteur en comedian. Hij is afgestudeerd aan The Freedom Theatre Acting School in Jenin Refugee Camp, een gezelschap dat genomineerd is voor de Nobelprijs voor de Vrede in februari 2024. Als medeoprichter van The Palestine Comedy Club heeft Alaa een platform ontwikkeld voor Palestijnse comedians om hun verhalen, humor en cultuur te delen. Shehada is Clown Dokter bij Red Noses International op de Westelijke Jordaanoever, geeft comedy workshops in en buiten Palestina en is artistiek kernlid van Troupe Courage in Amsterdam. Hij heeft opgetreden in de VS, Europa, Afrika, Azië, Australië, Turkije en het Verenigd Koninkrijk. Hij trad op met komiek Bassem Youssef en hield een TEDx-talk in Londen met de Britse komiek Nish Kumar.
Juryrapport voorstellingsselectie
De jury is onder de indruk van de manier waarop de complexe geschiedenis van Jenin door Alaa Shehada is verwerkt tot een intieme en persoonlijke voorstelling.
De titel van deze indringende comedyvoorstelling verwijst naar het resultaat van een kunstproject in Jenin: een paard, gemaakt van materiaal uit de puinhopen van Jenin na de vernietiging tijdens de Tweede Intifada. Voor de jonge Alaa Shehada betekende dit zijn eerste kennismaking met kunst en theater. Zijn belevenissen met het paard, de symboliek ervan in Jenin, en momenten uit zijn eigen leven heeft hij verwerkt tot deze indrukwekkende, grappige en tragische voorstelling.
De jury is onder de indruk van de manier waarop zo’n complex verhaal is omgevormd tot een intieme en persoonlijke voorstelling. Alaa Shehada weet direct contact te maken met de zaal en houdt de aandacht van het publiek moeiteloos vast via zijn verbeeldingskracht. Met behulp van maskers brengt hij verschillende personages tot leven, elk met hun eigen perspectief. Met mededogen maakt hij al deze personages menselijk.
Hij vertelt over zijn dagelijks leven in Palestina, bijvoorbeeld over zijn moeder die voor hem wil zorgen door hem vooral veel eten te geven, over zijn eerste date, en over zijn beste vriend. Daarbij neemt hij zichzelf én anderen op de hak, terwijl de ondertoon steeds serieus blijft. De situatie in Palestina blijft gedurende de hele voorstelling invoelbaar: het broeit en schuurt.
Zachte humor is het middel dat Shehada inzet. Daarmee laat hij op innemende wijze zien hoe zelfs in omstandigheden waarin overleven de hoogste prioriteit heeft, ook humor zijn weg vindt. De jury hoopt dat veel mensen deze belangrijke voorstelling gaan zien en Alaa Shehada — en de onmogelijke geschiedenis van zijn vaderland — in hun hart zullen sluiten.
My imagination became the freedom in my life
Bekijk onze thema's
Team
spel/maker Alaa Shehada tekst Alaa Shehada regie Katrien van Beurden, Thomas van Ouwerkerk stand-up comedy & co-writer Sam Beale maskers Den Durand muziek Remy van Kesteren, Khalil Al Batran dramaturgie Maarten Bos lichtontwerp/techniek Roderick Bredenoord artistiek kernlid Sacha Muller kunstenaar standbeeld van het paard Thomas Kilpper productionele ondersteuning en zakelijke leiding Monique Bos publiciteit Sarah Milo i.s.m. kernteam Courage scène foto's Kamerich & Budwilowitz campagnebeeld Dario&Misja photography posterontwerp Buro Fritz trailer David Koster met dank aan Voordekunst, de donateurs van de crowdfunding, Jacqueline Kleijn, Hugo Keuzenkamp, Tjipke Bergsma, Nan van Houte, Lucas Hendricks, Paul Roosendaal, Shelly Razaac